31st Volvo Open Cup

Volvo Arena, Riga
LAT Latvia

9 - 13 Nov, 2016

Best elements
Free skating
CategoryNoNameScoreWatch
Senior ladies1LAT Karina BOJKOVA39.34details
2EST Arlette ARENDI33.10details
Junior ladies1RUS Ksenija LOSEVA50.43details
2RUS Anastasiia SMIRNOVA44.17details
3LAT Elizabete RIBNIKOVA42.09details
Basic novice B boys1UKR Danylo LOVOCHKIN27.71details
2ISR Dimor SUKHININ26.21details
3ISR Ilay ALBALANSI22.37details
Basic novice B girls1GBR Morgan DEMPSIE33.74details
2LAT Aleksandra HORTA31.77details
3LAT Aleksija LEVICKA31.15details
Basic novice A boys1EST Jegor MARTCHENKO35.61details
2EST Arlet LEVANDI33.43details
3BLR Andrej MIKHALCHUK32.87details
Basic novice A girls1UKR Marija BOLSHEVA41.61details
2LAT Kristiana Viktoria IVDRE38.58details
3EST Marianne MUST38.08video
Novice boys1ISR Dimor SUKHININ40.96details
Novice girls1LAT Emilija OSTASHEVSKA48.52details
2LAT Angelina KALITUHA40.12details
3LAT Milena SEDOLA39.41details
Springs boys1ISR Orel Itzhak BOADANA23.30details
Springs girls1LAT Marija KOROTKOVA31.60details
2LAT Daniela DAVIDOVICH26.92details
3ISR Anita ODESSKY26.60details
Cubs boys 11BLR Aliaksei RAIKOU34.77details
2LAT Daniels KOCKERS31.06details
3BUL Yavor MATEV25.20details
Cubs boys 21LAT Nikolajs KRIVOSHEJA22.57details
2ISR Maikel Michael MOSHAIEV22.04details
3LAT Nikita MIRONOVS21.82details
Cubs girls 11ISR Ivetta BERKOVICH40.76details
2BLR Anastasiya SIDARENKA39.77video
3EST Amalia ZELENJAK39.02details
Cubs girls 21LAT Sofja STEPCHENKO27.70details
2LAT Aurelia BATURINA27.50video
3LAT Jelizaveta DENISOVA26.57video
Chicks boys 11RUS Daniil PRAKHOV25.65details
2ISR Nikita SHEIKO24.03details
Chicks boys 21LAT Oskars RADIONOVS17.10details
2EST Kristofer KIM12.38details
3LAT Patriks PLATPIRS10.69details
Chicks girls 11LAT Nikola FOMCHENKOVA28.15details
2EST Arina BELJAEVA25.80details
3EST Helina KULL25.34details
Chicks girls 21RUS Sofiia BEZNOSIKOVA23.24details
2RUS Irina SPASSKAIA22.43details
3LAT Svetlana BUJANOVA22.24details
Pre-chicks boys 11LAT Janis ZNOTINSH18.09details
Pre-chicks boys 21ISR Kirill SHEIKO10.26details
Pre-chicks girls 11LAT Glafira USPENSKA23.30details
2LAT Jelizaveta DERECHINA21.00details
3LAT Polina VORONKO19.81details
Pre-chicks girls 21LTU Urte-Isabel PRUSAITE15.71details
2ISR Simona TKACHMAN14.95details
3LAT Viktorija LANGE14.62details
Bronze girls1SWE Barbro PATTERSSON15.16details
Beginner boys1ISR Ori Moshe KASAS22.45details
2ISR Ben Ohav EGLIK18.25details
3LAT Alisers ABIDOVS17.80details
Beginner girls 11EST Patricia TUULING14.05details
2EST Hanna KALLAS13.17details
3EST Kristina KIVISTIK12.93details
Beginner girls 21ISR Karine COHEN23.28details
2LAT Asja Anastasija ANSONE22.70details
3ISR Laura ELIOT22.18details
Beginner girls 31LAT Veronika GORBUNOVA21.84details
2LAT Arina VOLCHOK20.71details
3LAT Fabiana ROMANO20.19details